Olen üsna veendunud, et igaüks on minuga nõus, kui väidan, et termineid edu ja edukus, mõistavad inimesed täiesti erinevalt. Eesti keele selgitavast sõnaraamatust, ma otsest tähendust nendele sõnadele ei leidnudki. Ainuke, mille ma kodunt kapiriiulis olevast paberkandjal raamatust leidsin, on sünonüüm tulemuslikkus. Seega võib selle sõna mõistmine või siis lahti seletamine olla üsna suur väljakutse. Tegelikult lausa testisin mõne oma tuttava peal ja konkreetse arusaama sain vaid ühelt. Teised keerutasid mittemidagiütlevalt või konkreetselt, et ma ei oska seda seletada. Mina ise arvasin kunagi lapsena, et edu tähendab omada palju raha. Kui kellelgi on palju raha, siis eeldatavasti on ta edukas, sest tal on võimalust teha kõike, mida hing ihkab või osta asjadest kõike, mida iganes soovib. Ilmselt arvab sedasi suur hulk inimesi, lihtsalt see summaarne pool väljendile “palju raha” on väga erinev.  Selline mõtteviis, et edukad on ainult need, kes teenivad iga kuu miljoneid, on iga inimese puhul arengut pärssiv mõtteviis.

Elu

Elul on aga kombeks inimeste arvamusi muuta. Olgu selleks ajendiks siis õpingud või mõni kogemus elus.  Polegi eriti vahet, mis selle muutuse esile kutsub. Nii olen ka mina väga väga palju muutnud oma arvamust selle väljendi osas. Ja peab ütlema, et see muutus on mu elus päris palju õnnestumisi kaasa toonud. Kõige suuremaks mõttemaailma muutuse ajendiks on mul olnud raamatud, mida olen nüüd täiskasvanueas lugenud. Praeguseks olen selle väljendi sisu enda jaoks lahti mõtestanud nii, et see toetaks elus edasi liikumist, mitte ei oleks mulle veskikivina koormaks kaelas.

Mõtle endale nö söödavaks

Kuidas ma siis defineeriksin edu ja edukust nüüd täiskasvanuna, mil olen rohkem koolis õppinud ja omal käel teadmisi raamatutest juurde ammutanud? Täna on minu arusaam edust ja edukusest selline, millise tähenduse annab nendele sõnadele Cambridge Dictionary. Selle sõnaraamatu järgi tähendavad edu ja edukus (ingl. k success) soovitud või loodetud tulemuste saavutamist. Kas olete minuga nõus, et see selgitus on eluga edasi liikumiseks ja arenguks hoopis seeditavam versioon? Selle selgituse järgi ei ole kuigi keeruline edukaks saada või mis? Pole vaja mõelda, et edukas on see, kellel on kümme miljonit pangaarvel. Kui teenida ainult Eesti miinimumi, siis tundub kümne miljoni kogumine võimatu ja seetõttu ei viitsi keegi seda teed ette võtta.

Seega edu ja edukus sõltub palju sellest, kuidas enda sisemist mina häälestada. Kui mõelda, et olles täna parem inimene, kui ma olin eile või tehes täna asju, mida ma eile soovisin teha, siis iga selline väike samm ja saavutus hoiab meid motiveerituna. Meie eludes ja meis endis toimub areng ning see viib meid suurema tõenäosusega sinna, kuhu me soovime jõuda. Vastupidine aga pärsib arengut ja tõenäoliselt blokeerib ära igasuguse soovi midagi teha, areneda või uusi asju proovida. Käies aga iga päev ühte ja sama rada, ei saavuta me iial teistsugust tulemust.

 


0 Comments

Lisa kommentaar

Avatar placeholder

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga