Raha ei ole elus kõige olulisem, võib üsna tihti inimeste suust kuulda. Ja iseenesest olen selle väitega vägagi nõus. Minu kõige hinnalisemad hetked siin elus on olnud need, mida on saanud teha koos oma lapsega ja ilma rahata. Näiteks väikeste “parvekeste” ujutamine ojas, mis suubub merre. See rõõm mu väikese tüdruku silmis, kui tema parveke oli ainus, mis merre jõudis. Emme ja vanaema oma sõudsid nö karile. Või metsas marjul käimine, millega kaasneb väike piknik. Kohalike omavalitsuste loodud avalikud mänguväljakud või spordiväljakud. Nende kasutamiseks pole vaja raha, aga lapsel on koostegemisest silmis ehe rõõm, mis nakatab ennastki.

Vastuolu

Vaatamata sellele, on raha väga vastuoluliselt kõigi meie eludesse pugenud. Kuidas nii? Paljud väidavad, et raha ei ole kõige olulisem siin elus, aga ometi kulutatavad kõige suurem osa oma päevast just selle ressursi (raha) teenimisele. Järgmiseks on uneaeg ja alles seejärel tulevad need tegevused või aeg nende inimestega, mida enda elus kõige kallimaks peame.

Põhjus, miks selle teema siin kirja panen, ei ole mitte see, et kellegi üle kohut mõista või anda märku, et sorry te räägite iseendale vastu. Vaid pigem see, et mõelda sellele, et miks see olukord selliseks on kujunenud või kas just minul annaks teha midagi teisiti? Üldine tavalisus ei muutu ühiskonnas enne, kui igaüks muudab mõtteviisi iseendas. Meeldib meile või mitte, aga raha on meie elus piisavalt olulisel kohal, sest ilma selleta ei ole võimalik meie praeguses ühiskonnas ellu jääda, kuid kas me ikka peaksime raha teenimiseks nii palju aega kulutama. Tean tean, selline väide hetkel on üsna provokatiivne, sest praeguse olukorra muutmine eeldab mugavustsoonist väljumist ja võtma ette üldse kõige suuremat muutust oma elus. Iseendaga töö tegemine ja iseenda muutmine. Samas selline prioriteetide järjestamine aitab meil anda hetke olukorrale teistsuguse hinnangu ja tegutseda vastavalt sellele.

Võimalused

Olenemata sellest, et ühiskonna toimimine on selline, kus ilma rahata ei ole võimalik, on meie ühiskonnas ka positiivne pool. Praegune ühiskonnakorraldus on loonud palju erinevaid viise raha saamiseks/tegemiseks. Tuleb vaid need viisid  üles leida ja praeguse väitega ei kutsu ma kedagi üles midagi kriminaalset korda saatma, vaid avatud meeltega võimalusi otsima, kuidas oleks võimalik  sellest suletud ringist välja astuda. Kindlasti leidub neid võimalusi, kuidas  saada võimalikult palju raha minimaalse pingutusega. Tooksin siinkohal ära mõned näited: investeerimine, mingi loominguline asi, mille teed ühe korra valmis ja see toodab sissetulekut pikema perioodi vältel (maal, luuletus, raamat vms).  Neid võimalusi on kindlasti hulgim ja igaüks peaks leidma endale meelepärase. Tehes iga päev ühte ja sama asja, ei saavuta me iial teistsugust tulemust.


0 Comments

Lisa kommentaar

Avatar placeholder

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga