Ei ole olemas õigeid ega valesid otsuseid. Suure sisuga lause. Aga elu ongi teekond, mille käigus seisame silmitsi lugematute otsustega. Teeme otsuseid isegi siis, kui ise arvame neid mitte tegevat. Keerulisemate otsuste puhul võime päris kimbatusse sattuda. Ning siis sageli oodata ja soovida, et oleks olemas õiged ja valed vastused, mis juhiks meid turvaliselt läbi elu labürintide. Teeks otsuste langetamise n.ö lihtsamaks. Kuid kas tõesti eksisteerivad absoluutsed tõed, mis määravad meie valikute kvaliteedi?

Võib-olla oleks aeg vaatenurka veidi muuta ja muuta suhtumist sellesse, kuidas  otsustamisele vaadata? Selle asemel, et otsida õigeid ja valesid vastuseid, võiksime tunnistada, et igal valikul on tagajärjed. Et eksisteerivad lihtsalt erinevad valikuvõimalused ja nendele vastavad tagajärjed. Üks otsus toob ühe tagajärje, teine otsus teise jne. Peame mõistma, et elu ei ole lihtsalt mustvalge, vaid pigem rikkalik palett erinevaid toone ja varjundeid. Sama on tehtud otsustega ja nendest otsustest lähtuvate tagajärgedega.

Otsuste tegemine on omaette kunst. See pole teadus. Iga valik on nagu pintslitõmme suures maalikunstiteoses, kus igaüks loob omaenda eluloo. Kasutades seda vaatenurka, saame mõista, et vastutus otsuste eest on osa sellest loomingulisest protsessist.

Otsuste puudumisel ei oleks meil võimalust kasvada ega õppida. Vigadest saavad õppetunnid, õnnestumistest aga kütus meie enesekindlusele. Kui me ise otsuseid ei langeta ja seda teeb meie asemel keegi teine, siis jäävad meil õppetunnid saamata. Lisaks ei lähtu siis otsused meie sisemisest kompassist ja tahtest, vaid sellest, mida keegi teine tahab või õigeks peab. Seega, ärgem kartkem teha otsustamisel vigu, vaid õppigem neist ning kandkem vastutust meie valikute eest.

Ära karda vs hooletus

See muidugi ei tähenda, et peaksime hooletult suhtuma otsustesse ja otsuste langetamisse. Pigem peaksime olema teadlikud, mõtestatud ja avatud uutele võimalustele. Iga otsus avab ukse uuele kogemusele ja võimalustele, mis kujundavad meie elu ainulaadselt. Mõistma, et ainult õnnestunud otsused ei ole n.ö õiged otsused. Ka ootamatu (n.ö meile mitte meelepäraste) lahendiga lõppevad otsused on meie elu kujundamiseks vajalikud ja seeläbi võib öelda, et ka need on õnnestunud valikud. Aga ainult juhul, kui me ise nii otsustame ehk siis õpime nendest.

Kui sellesse mõttesse süveneda, siis on üsna kindel, et jõume arusaamani, et pole olemas absoluutselt õigeid ega valesid vastuseid/otsuseid. On vaid otsused, mis kujundavad meie elu teekonda. See on võimas tunne, sest annab meile vabaduse olla loojad omaenda saatusele.

Niisiis, astugem julgelt otsuste maailma, olles teadlikud, et elu on pidev avastusretk. Pole tähtis, kas teeme “õige” või “vale” valiku – oluline on see, kuidas me sellele reageerime ja kuidas see meid kujundab. Midagi parandada ei anna enam siis, kui kirstukaas kinni lüüakse. Enne seda on kõik muudetav, parandatav ja seda mõistes saame elada kergusega. Seega, ei ole olemas õigeid ega valesid otsuseid. Elagem täiel rinnal, võttes vastutuse oma valikute eest, ja avastagem elu kunst ilma eelnevalt määratletud piiranguteta.

Categories: Eneseareng

0 Comments

Lisa kommentaar

Avatar placeholder

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga