Ettevõtlus. Sõna, mis väga paljudes tekitab vastakaid emotsioone. Mõne jaoks on see ainuke viis midagi teha, teise jaoks on see kõige vihatum tegevus, mida iialgi ise ette ei võtaks jne. Minu vanemate generatsioonile, on olnud suhteliselt raske kohaneda praeguse elukorraldusega, kuna nemad õppisid ja kasvasid nõuka ajal, mil olid hoopis teised prioriteedid ja hästi hakkama saamiseks teised viisid.

Ettevõtluse ja ettevõtete kohta kuuleb väga tihti ka mingeid stereotüüpseid lauseid. Nagu näiteks, ettevõtted loovad töökohti, ettevõtted toovad leiva lauale, ettevõtted maksavad meile palga, toovad tarbijateni teenused ja kaubad jne. Eriti enne valimisi kuuleme neid väljendeid poliitikute suust ning veel seda kuidas me ikka peaks ettevõtteid rohkem toetama jne.

Minu nägemus

Minul isiklikult ajab see jutt alati harja punaseks. Teate miks? Aga sellepärast, et ettevõtted (lihtsalt juriidilised kehad) ei ole mingid pühad lehmad, mis kellelegi kasumit tooma hakkavad.

Oma jutuga ei taha ma kindlasti öelda ka seda, et ettevõtted ja ettevõtlus ei oleks olulised. Aga ainult juriidiline keha ei tooda ega loo mitte midagi. Toon näite: esmaspäeva hommikul otsustan, et minust saab ettevõtja ning loon juriidilise keha ehk mingi suvalise OÜ. Juriidiline keha on tehtud ja nüüd justkui peaks hakkama see ettevõte mulle kuldmune munema. Aga kas ikka hakkab? Tegelikkuses hakkab see ettevõte kasumit tootma ja töökohti looma alles siis, kui keegi inimene selles ettevõttes selleks tingimused loob. Ei vaidle vastu, et see juriidiline keha on oluline vahend, et kõike edasist kompaktsena korda saata ja parim viis midagi teha, kuid kõige olulisem siiski selle juriidilise keha taga on ettevõtlik inimene või inimesed. Ilma inimesteta, on ettevõte vaid nimi paberil. Seega ei ole ma eriti nõus väitega, et ettevõtted on olulisemad kui inimesed. Inimesed selle juriidilise objekti taga teevad sellest selle, mis ta on või mis ta ei ole.

Mina ütleks, et loodud juriidiline keha on ainult tööriist ja vahend. Ainult ettevõtte registreerimine äriregistris, ei garanteeri kellelegi veel midagi. Ettevõtlik inimene võib aga selle tööriistaga imesid korda saata. Vaadakem ikka sisu, mitte pealiskaudselt fassaadi.

 


0 Comments

Lisa kommentaar

Avatar placeholder

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga